TVX2W220MCD
Part Number : TVX2W220MCD
More Information : TVX2W220MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 31.5 mm
Features : General Purpose
Schedule B : 8532220020
Lead Length : 35 mm
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 800 µm
Ripple Current : 150 mA
Dissipation Factor : 0.25 %
Ripple Current (AC) : 150 mA
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 996 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Pro audio, video & signage PC & notebooks
Height : 31.5 mm
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 22 µF
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 450 V
Dielectric Material : Aluminium
Voltage Rating (DC) : 450 V
Min Operating Temperature : -25 °C