UPB1H471MHD
Part Number : UPB1H471MHD
More Information : UPB1H471MHD More Information
Mount : Through Hole
Length : 20 mm
Features : General Purpose
Lead Pitch : 5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 7000 hours
Voltage Rating : 50 V
Leakage Current : 235 µA
Voltage Rating (DC) : 50 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 150 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Building automation Enterprise projectors
Height : 20 mm
Diameter : 12.5 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 370 mA
Lead/Base Style : Straight
Dissipation Factor : 0.15 %
Height - Seated (Max) : 21.4884 mm
Min Operating Temperature : -40 °C