UPB1V470MED
Part Number : UPB1V470MED
More Information : UPB1V470MED More Information
Mount : Through Hole
Length : 11 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 µF
Case/Package : Radial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 35 V
Dissipation Factor : 0.18 %
Voltage Rating (DC) : 35 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 318 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Grid infrastructure Connected peripherals & printers
Height : 11 mm
Diameter : 6.3 mm
Lead Pitch : 2.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Ripple Current : 60 mA
Leakage Current : 16.45 µA
Dielectric Material : Aluminium
Height - Seated (Max) : 12.4968 mm
Min Operating Temperature : -40 °C