UPB2C220MPD
Part Number : UPB2C220MPD
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : UPB2C220MPD More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Length : 20 mm
Features : General Purpose
Tolerance : 20 %
Capacitance : 22 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 250 mA
Leakage Current : 221.2 µA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 332 In Stock
Applications : Appliances Pro audio, video & signage Data storage
Height : 20 mm
Diameter : 10 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Voltage Rating : 160 V
Dissipation Factor : 0.15 %
Height - Seated (Max) : 21.4884 mm
Min Operating Temperature : -25 °C