UPB2W470MHD
Part Number : UPB2W470MHD
More Information : UPB2W470MHD More Information
Mount : Through Hole
Length : 31.5 mm
Features : General Purpose
Lead Pitch : 7.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 450 V
Dissipation Factor : 0.24 %
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 532 In Stock
Applications : Advanced driver assistance systems (ADAS) Test & measurement Enterprise projectors
Height : 31.5 mm
Diameter : 18 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 µF
Case/Package : Radial
Lead Diameter : 800 µm
Ripple Current : 425 mA
Leakage Current : 1.279 mA
Dielectric Material : Aluminium
Height - Seated (Max) : 32.9946 mm
Min Operating Temperature : -25 °C