UPB2D331MHD
Part Number : UPB2D331MHD
More Information : UPB2D331MHD More Information
Mount : Through Hole
Length : 40 mm
Features : General Purpose
Tolerance : 20 %
Capacitance : 330 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.05 A
Leakage Current : 3.97 mA
Height - Seated (Max) : 41.5036 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 541 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Power delivery Portable electronics
Height : 40 mm
Diameter : 18 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 7.493 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Voltage Rating : 200 V
Voltage Rating (DC) : 200 V
Max Operating Temperature : 105 °C