UPB2D561MRD6
Part Number : UPB2D561MRD6
More Information : UPB2D561MRD6 More Information
Mount : Through Hole
Length : 40 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 560 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.35 A
Leakage Current : 6.73 mA
Voltage Rating (DC) : 200 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 337 In Stock
Applications : Building automation Power delivery Data storage
Height : 50 mm
Diameter : 22 mm
Lead Pitch : 12.4968 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Voltage Rating : 200 V
Dissipation Factor : 0.15 %
Height - Seated (Max) : 42.0116 mm
Min Operating Temperature : -25 °C