UPB2G820MHD
Part Number : UPB2G820MHD
More Information : UPB2G820MHD More Information
Mount : Through Hole
Length : 35.5 mm
Features : General Purpose
Lead Pitch : 7.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 5000 hours
Voltage Rating : 400 V
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 987 In Stock
Height : 35.5 mm
Diameter : 18 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 82 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 500 mA
Leakage Current : 1.978 mA
Height - Seated (Max) : 37.0078 mm
Min Operating Temperature : -25 °C