160YK100MEFC12.5X25
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
160YK100MEFC12.5X25
Part Number : 160YK100MEFC12.5X25
Manufacturer : Rubycon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 160YK100MEFC12.5X25 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Rubycon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 385 mA
Height - Seated (Max) : 27.0002 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 87 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Grid infrastructure Enterprise machine
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 µF
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 160 V
Max Operating Temperature : 85 °C