35YK3300M16X35.5
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
35YK3300M16X35.5
Part Number : 35YK3300M16X35.5
Manufacturer : Rubycon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 35YK3300M16X35.5 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Rubycon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 3.3 mF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 2.3 A
Height - Seated (Max) : 37.4904 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 407 In Stock
Applications : Wired networking Medical PC & notebooks
Height : 35.5 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 7.493 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 35 V
Max Operating Temperature : 85 °C