50YXA47MEFCT16.3X11
Contact Now
50YXA47MEFCT16.3X11
Part Number : 50YXA47MEFCT16.3X11
More Information : 50YXA47MEFCT16.3X11 More Information
Mount : Through Hole
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 2.4892 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 115 mA
Height - Seated (Max) : 12.4968 mm
Min Operating Temperature : -55 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 495 In Stock
Applications : Aerospace & defense Lighting Wearables (non-medical)
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 µF
Life (Hours) : 1000 hours
Voltage Rating : 50 V
Max Operating Temperature : 105 °C