UPB1C221MPD1TD
Part Number : UPB1C221MPD1TD
More Information : UPB1C221MPD1TD More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 µF
Life (Hours) : 5000 hours
Voltage Rating : 16 V
Voltage Rating (DC) : 16 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 692 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Medical Connected peripherals & printers
Height : 11.5 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 3.5052 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 130 mA
Dielectric Material : Aluminium
Height - Seated (Max) : 13.0048 mm
Min Operating Temperature : -40 °C